Pletené Fair Isle (vyplétané) ponožky

Jednoduché tipy a triky pro začátečníky. Aneb jak jsem se ke Fair Isle ponožkám dostala já.

Fair Isle. Dvě slova, která v pletařském světě budí respekt a obdiv. Možná také u někoho obavy, ale ty hned rozptýlíme! Je to jednoduché, pro začátek je důležité si vybrat ten správný návod k pletení. Pak to chce to jen špetku trpělivosti, ale to ostatně u pletení je skoro vždy. Vzpomeňte si, jak na začátku když jsme začínaly s pletením, se naše ruce a svaly potřebovaly naučit jak zacházet s jehlicemi a přízí zároveň. A dnes? Dnes už řešíme fair isle techniku!

Když jsem pletla v minulém století svoje vyplétané svetry nebylo moc informací. Nikoho jsem neznala kdo by takto pletl. Tak jsem křížila příze, a to tak, že jsem vždy jednu barvu pustila a vzala si další barvu do ruky a pletla pár ok a tak stále dokola. Vznikalo spoustu zakroucených přízí, a pak následovalo rozkrucování přízí abych mohla plést dál. Nic jiného jsem neznala a tak mi to nepřišlo divné. Nepohodlné to bylo už tenkrát! 

Jedna věc je uplést vyplétaný svetr, ale o tom dnešní článek není… to někdy příště. Vyplétané ponožky jsou také plné nástrah. A na ty my se dnes podíváme pod lupou.

Pro rozlišení terminologie si řekneme že mezi vyplétané vzory řadíme např. Fair isle, norské nebo litevské. U Fair Isle techniky se používají maximálně 2 barvy v jedné řadě. A podkladová barva se může měnit. 

 Fair Isle ponožky

 Norské vzory na ponožkách

 Litevské vzory ponožkách (uvedené výš)

Pletené ponožky obecně mají menší obvod a délku než reálné chodilo říká se tomu tzv. negative ease = záporný nadměrek. V souvislosti s fair isle technikou to znamená, že pletenina není zpravidla tak elastická jako pletení pouze hladce. Příklad: pokud máte svoje oblíbené ponožky pletené hladce ze samovzorovací příze na 64 ok, tak v případě fair isle/vyplétaných ponožek by vám byly malé.

Jehlice které můžeme použít – 4-5 ponožkových jehlic (DPN), magic loop = jehlice s dlouhým lankem výměnné nebo nebo tak akorát na ponožky nebo Addi Crasy trio. Vyzkoušela jsem všechny možnosti a nejlepší pro mne jsou klasické ponožkové jehlice, asi protože jsou moje nejoblíbenější (obecně) na pletení ponožek. Nejefektivnější jsou krátké jehlice s krátkým lankem. Vůbec neřešíte napětí mezi jehlicemi a plete se na nich rychleji, nevýhodou je, že ruce nejsou ergonomické poloze a tak je víc namáháte a časem se můžou objevit zdravotní potíže.

Velikost jehlic – Obecně platí mezi 2-2,75, kde je také důležité jaké budete mít napětí, resp. kolik budete utahovat. Také záleží jaké výsledné ponožky budou mít využití. Ponožky do postele budou volnější, do bačkor na doma – středně volné a ponožky do bot budou na 2-2,25. Jehlice pravděpodobně budou o chlup větší než když pletete pouze hladké ponožky, protože napětí je o chlup volnější než běžné pletení. Během pletení je zapotřebí udržovat upletená oka na pravé jehlici mírně roztažená, zejména při změně barvy nebo přechodu z jehlice na jehlici/popř. z lanka na jehlici.

Příze – pro mě ponožky znamenají příze v síle fingering a proto budu mluvit o nich. Všechno ostatní platí pro jakoukoliv sílu příze, ale návody jsem vybírala pro fingering přízi. Doporučila bych přízi která je označená jako ponožková, má větší skrut a nějakou umělinu pro delší výdrž. Kdo to tak nemá rád umělinu, tak se již určitě v přízích které nahradí ponožkovku orientuje lépe než já. Vyberte si 2 barvy které se vám nejvíc líbí. Měl by tam být kontrast, který nejlépe uvidíte na černobílé fotce. Původně jsem si myslela, že budu kombinovat s růžovou.) Kontrastní barvu máme vždy blíž k pletenině.

Na trhu jsou různé pomůcky k pletení fair isle techniky, které můžete vyzkoušet aby vám to bylo co nejpohodlnější. Já jsem si nakonec našla jiný způsob vedení příze než při normálním pletení, který mi poskytuje tak akorát napětí obou přízí v levé ruce. Příze mám oddělené druhým kloubem na levém ukazováčku. Další možnost může např. být držet jednu přízi na ukazováčku a druhou na prostředníčku. Znám pár pletařek, které mají druhou přízi v pravé ruce. Je to opět o zkoušení co je pro vás to nejlepší.

Pokud použijete jiné než malé kruhové ponožkové jehlice, tak budete řešit napětí mezi jehlicemi resp. to aby to bylo akorát ne málo ne hodně. Pro mě cokoliv bylo nefunkční až když jsem si ponožku obrátila rubem nahoru a pletla zevnitř, tak nemám ošklivý přechod mezi jehlicemi. A mj. to byla poslední kapka k tomu proč napsat krátký článek. Už jsem si totiž myslela že fair isle ponožky pro mne nebudou.

No a teď už jenom začít! Pro začátek jsem vybrala pár návodů některé jsou zdarma, některé jsou placené, z mého pohledu vhodné pro začátečníky, kde se neřeší zaplétání z důvodu velkých barevných ploch. Vyzkoušejte a pošlete mi obrázek na verdelin.cz nebo na instagramu. A poslední doporučení, nemějte od prvních vyplétaných ponožek velké očekávání jako já. Můžete uplést jednu jako vzorek a zkontrolovat si počty ok kde co funguje a co pro vás není. Je to perfektní výchozí bod k tomu dalšímu páru který bude lepší.

Vždyť, vzpomeňme si, kdo z nás měl první hladké ponožky eňoňuňo.

Jestli jste na tom podobně jako já a pletete na 5ti ponožkových jehlicích, tak by se vám mohlo hodit pouzdro na ponožkové jehlice. Pokud pletete s jinými ponožkami tak by se vám mohla hodit menší projektová taška.

Veronika 

 

PS: Máte nějaké dotazy nebo se vám něco nedaří? Neváhejte mi napsat, ráda vám pomůžu! napište mi

PSS: podpořit mne můžete také zde.